Strona główna > Aktualności >

HAWE zbuduje sieć FTTH na Ursynowie

Dzięki współpracy Grupy HAWE z  Urzędem Dzielnicy Ursynów, Huawei oraz Orange Polska, mieszkańcy tej części Warszawy otrzymają jako jedni z pierwszych w Polsce możliwość dostępu do internetu w najwyższej możliwej jakości, który umożliwia technologia FTTH (Fiber to the Home, czy światłowód do domu). W ten sposób HAWE realizuje kluczowe cele swojej strategii ogłoszonej w czerwcu. Projekt na Ursynowie będzie pilotem programu, który docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.

„Światłowód do domu to nie tylko bardzo szybki internet, który praktycznie nie jest obecnie w Polsce dostępny ale również możliwość otrzymywania i świadczenia nowych, najbardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom” – powiedział prezes HAWE Krzysztof Witoń.

Budowę sieci FTTH HAWE rozpocznie na Ursynowie. Partnerem technologicznym programu pilotażowego będzie Huawei a spółka wykorzysta istniejącą już infrastrukturę teletechniczną należącą do Orange Polska.

„Tworzymy otwartą platformę z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami ale też jakością świadczonych usług. Największym zwycięzcą będzie więc klient bo konkurencja, dziś zdominowana w dużych miastach przez dostawców telewizji kablowej, znacznie się zaostrzy” – podkreślił prezes Witoń.

Dodał, że już wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa na której mieszkańcy Ursynowa będą mogli rejestrować swoje zainteresowanie udziałem w projekcie oraz na której możliwym będzie odnalezienie wszelkich szczegółów projektu.

„Organizujemy wielki dialog społeczny oraz branżowy. Bardzo liczymy na wsparcie Urzędu Dzielnicy. Realizacja naszego projektu może bowiem przynieść mieszkańcom Ursynowa same i bardzo wymierne korzyści” – zaznaczył Krzysztof Witoń.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i najszybszy, symetryczny dostęp do internetu jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w Polsce zaledwie 0,5%, podczas gdy ten dla europejskich liderów jest to blisko 25%. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

HAWE oraz Ursynów będą współpracować też przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej przy takich projektach jak systemy bezpieczeństwa publicznego, zarządzanie ruchem, wdrażanie telewizji IP oraz usług e-commerce dla mieszkańców dzielnicy.

W czerwcu HAWE przedstawiło nową strategię. Od tego czasu Spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w tym strategicznym dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent. Dzięki emisji obligacji z sukcesem zoptymalizowano strukturę zadłużenia spółki na bardziej korzystną. Program obligacji będzie kontynuowany a pozyskane środki wzmocnią kapitał obrotowy spółki i umożliwią jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. 

Ważnym elementem nowej strategii jest też realizacja wielkich projektów publicznych finansowanych ze  środków europejskich. Należąca do Grupy spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS) realizuje projekt budowy, a następnie eksploatacji i zarządzania siecią szerokopasmową w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim o łącznej długości ponad 4200 km. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł. 

FTTH – informacje

Galeria

    

© HAWE S.A. 2012